13.08.2022 / Brezová pod Bradlom

Ked muzika na Baranci zahrala

Ľudové zábavy boli neodľúčiteľnou súčasťou ľudovej kultúry na celom Slovensku. Brezovú nevynímajúc. Na Brezovej a jej okolitých kopaniciach sa v minulom storočí konali tanečné zábavy každú nedeľu. V dnešných dňoch už takéto zábavy neexistujú. Naše združenie sa v rámci slovenského folklórneho hnutia prikľána k prúdu, ktorý preferuje skôr tradičné nad štylizovaným.

Prirodzeným dôsledkom tejto filozofie nášho združenia je snaha obnoviť, či aspoň pripomenúť tanečné zábavy, ako ich poznali naši starí rodičia. Teda vonku, pri ľudovej hudbe a tancoch, ktoré ľudia dedili a odpozerali jeden od druhého. Keďže ľudové tance a piesne na Brezovej už nie sú bežnou súčasťou života ľudí, chceli by sme na našom podujatí ľudí s týmito tancami a piesňami oboznámiť, dať im možnosť naučiť sa ich a nakoniec si ich do sýtosti vyskúšat pri voľnej zábave v krásnej cašti mesta - v Baranci pod skalou.

Názov podujatia je prebraný text ľudovej piesne a tiež spomína Baranec. Je to lokalita majúca vidiecky charakter, zasadená priamo do prírody, a teda sa nám javí ako veľmi vhodná pre ľudovú zábavu. Podujatím chceme osloviť širokú verejnosť. Preto na podujatí budú mať vyhradený čas skúsení taneční lektori, ktorí vedia ako pracovať s verejnosťou a naučiť tancovať či začiatočníka alebo pokročilého.

To všetko ide lepšie s podporu skúsenej kapely, ktorá sa za roky, naučila hrať ľuďom “pod nohy”. Kedže my ako mladé združenie, zatiaľ takto vycibrenú kapelu nemáme, rozdholi sme sa prizvať v regióne etablovanú a obľúbenú kapelu Obuchovcov z Pieštan.